
Foto: Valeria Boltneva/Pexels
Čaj od stolisnika samo je jedan od ljekovitih pripravaka koje možemo dobiti od ove korisne biljke. Stolisnik (lat. Achillea millefolium L.) je u našim krajevima izrazito rasprostranjen i bila bi prava šteta ne iskoristiti sve blagodati koje pruža ova ljekovita biljka. Poznat je i pod nazivima kunica, hajdučka trava i hajdučica, a raste na osunčanim livadama, poljima, uz ceste i putove, ali i kao korov u zapuštenim vrtovima.
Cvatnja stolisnika odvija se od lipnja do rujna, a sakupljati se može sve od lipnja do listopada. U ljekovite svrhe se koriste listovi i vrhovi s cvjetovima, a korijen i donji dio stabljike se ne skupljaju jer ne posjeduju nikakva posebna ljekovita svojstva. Stolisnik je najbolje brati tijekom suhih razdoblja i po jakom suncu. Naime, cvjetovi tada sadrže maksimalnu količinu eteričnog ulja, što znači da je i ljekovitost biljke snažnija.
S obzirom na njegova ljekovita svojstva i činjenicu da je rasprostranjen na nekoliko kontinenata, brojni narodi već dugi niz godina koriste stolisnik kao lijek. Od davnina se upotrebljava u raznim oblicima, kao eterično ulje, tinktura, kupka, balzam ili mast itd., a najčešće se koristio za liječenje rana.
Spada u gorke droge pa se, osim za liječenje rana i zaustavljanje krvarenja,hajdučka trava ili stolisnik koristi i za liječenje bolesti želuca, crijeva, jetre i žuči. Za probavne i ostale navedene poteškoće preporučuje se konzumirati ga u obliku čaja.
Sadržaj
Djelovanje i ljekovitost čaja od stolisnika
Čaj od stolisnika ima antimikrobni učinak, pomaže kod nadutosti, potiče lučenje žuči i želučanog soka, a trebale bi ga konzumirati i osobe koje pate od nedostatka apetita te raznih crijevnih i želučanih tegoba koje su popraćene grčevima i nadutošću. Ovaj čaj također potiče rad bubrega, poboljšava cirkulaciju, pomaže kod dispepsije i infekcije mokraćnog mjehura te ublažava tegobe uzrokovane gihtom i reumom.
Rezultati jednog od istraživanja vezanih uz stolisnik sugeriraju da ova biljka ima sličan učinak kao kemijski spoj diazepam te da u skladu s tim pomaže kod stresa, nesanice i anksioznosti. No, stručnjaci ističu da je ipak potrebno provesti dodatna istraživanja kako bi se sa sigurnošću mogao potvrditi taj učinak.
Stolisnik je višestruko korisna biljka za zdravlje žena, pomaže kod neredovitih menstruacija tako što potiče cirkulaciju krvi na području zdjelice, a samim time i u maternici te tako utječe na dolazak menstruacije. Čaj od ove biljke ublažava i tegobe povezane s endometriozom i cistama na jajnicima, a žene koje imaju problema s pojačanim iscjetkom, odnosno bijelim pranjem, mogu ga koristiti za ispiranje rodnice.
Zbog antiupalnog svojstva i pozitivnog djelovanja koje posjeduje stolisnik, ova čaj se upotrebljava i za ublažavanje bolnih menstruacija. U tu svrhu bi se trebao početi piti i prije nego se bolovi pojave. Preporučuje se otprilike tjedan dana prije menstruacije svakodnevno piti po jednu šalicu.
S obzirom na to da pomaže u čišćenju dišnih puteva, preporučuje se i osobama koje muči kašalj ili imaju začepljene dišne puteve.
Već smo spomenuli da konzumacija čaja od stolisnika pomaže kod različitih tegoba s unutarnjim organima (bubrezima, želucem, mokraćnih mjehurom itd.), a isto vrijedi i kada je u pitanju jetra. U narodnoj medicini se stolisnik koristio za liječenje žutice i hepatitisa B ili C, a njegova gorčina jača jetru i olakšava pravilno lučenje žuči.
Nuspojave
Iako je stolisnik uglavnom siguran za upotrebu ako ga konzumiramo u razumnim količinama, kod nekih ljudi može izazvati određene nuspojave, a najčešća od njih je alergija. Osobe koje su alergične na ostale biljke iz porodice Asteraceae/Compositae, kojoj pripada i stolisnik, trebale bi izbjegavati konzumaciju čaja od ove biljke.
Trudnice također trebaju izbjegavati konzumaciju ovog čaja sve do poroda, a nakon toga i po prestanku dojenja mogu ga piti kako bi vratile maternicu i okolne mišiće u prvobitno stanje. Razlozi zbog kojih ga trudnice i dojilje trebaju izbjegavati ovaj čaj su ti što on može izazvati menstrualno krvarenje i kontrakcije mišića, a zbog svog snažnog okusa može utjecati na okus mlijeka.
Iako se dojiljama ne preporučuje konzumirati čaj od ove biljke, one je mogu koristiti u drugom obliku. Već smo spomenuli da stolisnik posjeduje antiupalna i antibakterijska svojstva pa se njegovi listovi mogu koristiti za ublažavanje tegoba koje izaziva mastitis ili infekcija dojki. Dojilje koje pate od ovog problema mogu naizmjence koristiti tople i hladne obloge od listova stolisnika kako bi pojačale cirkulaciju u grudima i olakšale bolove.
Stolisnik sadrži kemijski spoj kumarin koji utječe na razrjeđivanje krvi pa ga zato ne bi smjele konzumirati ni osobe koje već uzimaju lijekove za razrjeđivanje krvi, kao i svi oni koji se pripremaju za operaciju.
Kako bismo izbjegli neželjene posljedice poput osipa na koži i osjetljivosti na sunce, čaj od stolisnika treba konzumirati umjereno. Preporučuje se piti ga 4 – 6 tjedana, a nakon toga napraviti pauzu od 30 dana.
Svi koji imaju bilo kakvih ozbiljnijih zdravstvenih problema prije konzumacije čaja ili bilo kojeg pripravka od ove ljekovite biljke trebali bi se prethodno posavjetovati s liječnikom.
Recepti za čaj od stolisnika
Za pripremu ovog čaja možemo koristiti isključivo stolisnik ili ga kombinirati s drugim ljekovitim biljem kao što je matičnjak, vrkuta, plućnjak, kadulja, gospina trava, neven i kopriva.
Za jednu šalicu čaja potrebno je sljedeće.
Sastojci:
- 20 g cvjetova stolisnika
- 1 l vruće vode
Priprema
- Cvjetove biljke prelijte vrućom vodom i ostavite da odstoje 5 do 10 minuta.
- Čaj se uvijek konzumira svjež pa ako mislite da ne možete ispiti jedan litar u danu, onda pripremite manju količinu tako što ćete 1 čajnu žlicu cvjetova preliti s 250 ml vrele vode.
- Preporučuje se piti 2 – 3 šalice čaja dnevno.
Čaj od stolisnika za bronhitis i kašalj
Za zdravlje dišnih puteva, kod problema s kašljem i bronhitisom, pomaže i obični topli čaj od ove biljke s dodatkom meda, ali posebno je učinkovita sljedeća mješavina čajeva.
Sastojci:
- 100 g cvjetova stolisnika
- 50 g listova trpuca
- 25 g kadulje
- 25 g korijena bijelog sljeza
Priprema
- Čaj se priprema tako da se za jednu šalicu uzima jedna čajna žlica dobivene mješavine i prelije se vrelom vodom.
- Pije se tako da se dnevno, u manjim gutljajima, ispiju 3 – 4 šalice toplog čaja.
- Po želji, u topao čaj možete dodati i jednu žlicu meda.
Što ovu mješavinu čajeva čini tako učinkovitom u ublažavanju spomenutih tegoba? Trputac je bogat tvarima koje oblažu sluznicu dišnih putova i tvore zaštitni sloj koji ublažava podražaje, a u isto vrijeme pomaže izlučiti prekomjernu sluz koja se nakuplja i otežava normalno disanje. Kadulja djeluje kao ekspektorans, ima snažno antibakterijsko, antivirusno i protuupalno djelovanje pa zbog toga pomaže kod upale grla i sinusa, dok se bijeli sljez također već tradicionalno upotrebljava za ublažavanje tegoba povezanih s nadražajem sluznice gornjih dišnih puteva, koji je popraćen neproduktivnim, suhim kašljem.
Čaj od stolisnika i matičnjaka

Foto: flockine/Pixabay
Matičnjak je dobar saveznik u borbi protiv nesanice, stresa i napetosti, zbog čega ga u narodu nazivaju i biljkom sreće i dobrog raspoloženja. Osim što djeluje umirujuće i popravlja raspoloženje, matičnjak poboljšava pamćenje i koncentraciju, pomaže kod probavnih smetnji povezanih sa stresom (gastritis, dispepsija, čirevi) te ublažava menstrualne grčeve i bolove u urinarnom sustavu.
Ako ga kombiniramo sa stolisnikom i još nekim ljekovitim travama, dobijemo mješavinu koja je dobra za bubrege, jetru, krvotok i živce.
Sastojci:
- 25 g stolisnika
- 25 g matičnjaka
- 25 g gospine trave
- 25 g poljske preslice
- 25 g korijena cikorije
Priprema
- Za pripremu jedne šalice čaja od matičnjaka i stolisnika potrebne su dvije čajne žlice mješavine, ostatak možete spremiti u staklenu posudu.
- Čajnu mješavinu treba dodati u 250 ml vruće vode, ostaviti da odstoji 10 minuta, a zatim procijediti i popiti prije jela.
- Preporučuje se popiti 2 – 3 šalice dnevno.
Čaj od stolisnika i vrkute
Kada je u pitanju liječenje različitih ženskih tegoba, vrkuta je biljka koja se najčešće koristi u te svrhe. U kombinaciji sa stolisnikom jača cijeli ženski reproduktivni sustav, uravnotežuje hormone, regulira menstrualni ciklus, ublažava tegobe povezane s PMS-om i menopauzom, liječi upalu mokraćnog sustava i jajnika te pomaže kod gljivičnih infekcija i cisti na jajnicima.
Osim toga, ovaj čaj je dobar i za jačanje jetre i želuca te za čišćenje krvi, a priprema se na sljedeći način.
Sastojci:
- 1 čajna žlica stolisnika
- 1 čajna žlica vrkute
- 250 ml vode
Priprema
- Mješavinu prelijte vrućom vodom, poklopite i ostavite da odstoji 10 minuta, a nakon toga procijedite čaj.
- Po želji ga možete zasladiti medom, ali najbolje je konzumirati ga bez ikakvih dodataka.
- Preporučuje se piti 2 – 3 šalice dnevno.
Čaj od stolisnika i gospine trave

Foto: manfredrichter/Pixabay
Gospina trava ili kantarion je, uz stolisnik, jedna od biljaka koju najčešće možemo pronaći kod nas. Raste u svijetlim šumama, među grmljem, na suhim travnjacima te uz nasipe i ceste. Cvate od lipnja do kolovoza, a bere se u punom cvatu i pri tom se sakupljaju samo stabljike s cvjetovima.
Kombinacija gospine trave i stolisnika koristi se za jačanje mjehura i sprječavanje noćnog mokrenja u krevet, a čaj gospine trave i stolisnika priprema se na sljedeći način.
Sastojci:
- 2 žličice suhe gospine trave
- 1 žličica stolisnika
- 250 ml hladne vode
Priprema
- Čajnu mješavinu dodajte u hladnu vodu, pustite da zakipi pa nakon 2-3 minute procijedite.
- Piju se po dvije šalice dnevno.
Treba imati na umu da gospina trava može utjecati na djelovanje drugih lijekova kao što su kontracepcijske pilule te lijekovi za tretiranje tumora i HIV-a, zato bi se osobe koje ih koriste prije konzumacije ovog čaja ili bilo kojeg pripravka od gospine trave trebale prvo posavjetovati s liječnikom.
Čaj od stolisnika, nevena i koprive
Kombinacija ove tri ljekovite biljke pomaže kod nesanice, bolnih i obilnih mjesečnica, problema s policističnim jajnicima, smanjenim libidom, pojačanom dlakavošću i ostalim problemima koji se javljaju kao posljedica hormonske neravnoteže.
Znamo da ljekovita svojstva stolisnika pomažu kod ženskih tegoba, a slično djelovanje ima i neven koji se u narodnoj medicini koristi za ublažavanje bolnih menstruacija, ali i za jačanje imuniteta te za regulaciju hormona. Kopriva se pak koristi za čišćenje krvi i bogata je vitaminima, mineralima i antioksidansima. Osim toga, posjeduje diuretička svojstva (potiče izlučivanje tekućine iz organizma) i pomaže kod kamenaca i pijeska u mokraćnim putevima te u liječenju upala mokraćnih puteva.
Dakle, kombinacijom ove tri biljke dobit ćemo čajnu mješavinu koja je prvenstveno dobra za regulaciju ženskih hormona, a ona se priprema na sljedeći način.
Sastojci:
- 50 g stolisnika
- 50 g koprive
- 250 g nevena
- 1 l vode
Priprema
- Za čaj od stolisnika, nevena i koprive potrebno je preliti mješavinu trava vrelom vodom, poklopiti i ostaviti 10 minuta, a nakon toga procijediti.
- Za pripremu 1 l čaja stavljaju se dvije jušne žlice mješavine.
Gdje kupiti čaj od stolisnika?
Ako nemate priliku sami u prirodi skupiti stolisnik i ostale biljke koje smo spomenuli, čaj od stolisnika i mješavine možete kupiti u svim bolje opremljenim drogerijama, trgovinama sa zdravom hranom, ljekarnama i online shopovima. Cijene se kreću od 12 do 40 kuna, ovisno o količini.