Goji bobice su plodovi dvije vrste listopadnih grmolikih biljaka – Lycium barbarum L. i Lycium chinense koje su porijeklom iz Azije, točnije iz kineske pokrajine Ningxia Hui gdje rastu uz puteve i na rubovima šuma. U tradicionalnoj kineskoj, japanskoj i korejskoj medicini goji se već tisućama godina upotrebljava kao ljekovito bilje. U prošlosti su goji bobice nazivane “eliksirom mladosti”, a smatrali su ih i univerzalnim lijekom za bolesti probavnog, krvožilnog i mokraćnog sustava.
Popularnost goji bobica naglo je porasla početkom 21. stoljeća, a s porastom popularnosti rastao je i broj pretjeranih, nedokazanih tvrdnji o njihovim ljekovitim svojstvima. Neka ljekovita svojstva goji bobica su s vremenom ipak potvrđena znanstvenim istraživanjima i one su se našle na vrhu popisa supernamirnica te su prozvane “himalajskim čudom” i “crvenim dijamantima”. Zbog svog sastava i nutritivne vrijednosti nalaze se i na vrhu američke ljestvice ORAC koja mjeri antioksidativnu vrijednost namirnica.
Sadržaj
Izgled biljke goji
Biljka goji može rasti u obliku grma ili niskog stabla dimenzija 3 do 4 metra visine i 3 metra širine, a vrsta Lycium barbarum je nešto niža u odnosu na Lycium chinense. Grane biljke goji su niske i uspravne dok su mlade, no s vremenom se krenu povijati prema dolje. Prekrivene su listovima koji mogu biti naizmjenični ili skupljeni po troje, imaju cjelovite rubove te lancetast ili ovalan oblik. Cvjetovi biljke su sitni, dvospolni i ljubičaste boje, a javljaju se od lipnja do rujna.
Narančasto crveni plod biljke goji je duguljastog oblika i može biti dug od 1 do 2 cm. Plodovi zriju od srpnja do listopada, a svaki od njih u sebi sadrži od 10 do 60 sjemenki. S obzirom na to da brzo oksidiraju, plodovi se ne ubiru nego tresu s grana i odmah suše.
Kod nas se za goji koristi i naziv vučje bobice, a nazivi na stranim jezicima su: engleski jezik – chinese boxthorn, chinese wolfberry i himalayan goji, njemački jezik – Gemeiner Bocksdorn.
Nutritivna vrijednost goji bobica
Goji bobice zbog njihovog pozitivnog utjecaja na ljudsko zdravlje ubrajamo u supervoće, a sadrže veću količinu vitamina C nego bilo koje drugo voće. Osim vitaminom C bogate su i vitaminima A, E, B2, B6 i B12. Od minerala sadrže cink, fosfor, kalcij, željezo, bakar, kalij, magnezij, natrij i selen.
Bogate su i omega-3 i omega-6 masnim kiselinama te antioksidansima, od kojih se posebno izdvajaju karotenoidi beta-karoten i zeaksantin, koji je važan za zdravlje očiju i smanjenje rizika od razvoja makularne degeneracije koja je povezana sa starošću.
Goji bobice također sadrže protuupalni agens beta-sitosterol, kao i fizalin, aktivni spoj koji pomaže u prevenciji hepatitisa B i leukemije, te snažni antibakterijski i antigljivični spoj solavetivon.
Energetska vrijednost 100 g sušenih goji bobica: 370 kcal, 12 g bjelančevina, 78 g ugljikohidrata, 57 g šećera, 12 g vlakana i 2,5 g masti.
Ljekovita svojstva i upotreba goji bobica
Kako je popularnost ovih bobica rasla, tako su se sve više širile dezinformacije vezane uz njihova ljekovita svojstva, pa je tako i danas na nekim mjestima moguće pronaći netočne informacije o tome za što su one dobre. Najčešće se spominje kako su goji bobice dobre za:
- usporavanje procesa starenja,
- za rast (odnosno da stimuliraju hormon rasta),
- potenciju,
- poboljšanje vida i sprječavanje nastanka makularne degeneracije,
- poboljšanje apsorpcije kalcija,
- snižavanje krvnog tlaka,
- snižavanje razine kolesterola,
- normalizaciju razine šećera u krvi
- liječenje groznice i vrtoglavice.
Osim toga, navodi se da imaju protuupalno i antikancerogeno djelovanje te da poboljšavaju odgovor na kemoterapiju i neutraliziraju nuspojave zračenja.
Što se tiče svega navedenog, istraživanja su pokazala da goji bobice sadrže kemijske spojeve koji bi mogli pomoći u snižavanju krvnog tlaka i šećera u krvi, kao i u jačanju imunološkog sustava te zaštiti organa od oksidativnih oštećenja.
Rezultati od nekih ranije provedenih istraživanja pokazali su da je kod dijabetičara koji su konzumirali goji dva puta dnevno u razdoblju od tri mjeseca došlo do pada razine šećera u krvi te da to djeluje kod osoba koje ne uzimaju lijekove.
Rezultati drugog istraživanja sugeriraju da sok od goji bobica i nekih drugih sastojaka može pomoći kod problema sa suhim očima, ali nije poznato jesu li poboljšanja koja su zabilježena tijekom istraživanja rezultat djelovanja goji bobica, ostalih sastojaka ili kombinacije općenito. [1]
Smatra se kako goji bobice štite oči od bolesti koje su povezane sa starenjem jer sadrže brojne antioksidanse, od kojih se posebno izdvaja zeaksantin. Isti ti antioksidansi mogu spriječiti oštećenja koja inače nastaju zbog UV zračenja, djelovanja slobodnih radikala i antioksidativnog stresa. Studija koja je objavljena u službenom časopisu Američke oftalmološke udruge Optometry and Vision Science pokazala je kako je kod starijih osoba koje su pile sok od goji bobica u razdoblju od 90 dana značajno porasla razina zeaksantina i drugih antioksidansa. [2]
Jedna od ranije provedenih studija pokazala je da sok od goji bobica pomaže u poboljšanju kvalitete života. Naime, dio ispitanika je tijekom 14 dana konzumirao sok od ovih plodova, dok druga polovica ispitanika nije to činila. Osobe koje su pile sok primijetile su porast energije, mogle su se lakše fokusirati, njihove atletske performanse bile su poboljšane, spavale su kvalitetnije, bile su mirnije, odmornije i nisu imale probavnih smetnji. No, ispitanici su sami izvještavali o rezultatima pa u obzir nisu uzeti drugi čimbenici koji su mogli utjecati na rezultat. [3]
S obzirom na to da sadrže značajnu količinu antioksidansa, goji bobice su dobre za jačanje imuniteta te za sprječavanje upala i različitih bolesti – od obične prehlade do navodno čak i raka. Naime, provedeno je nekoliko istraživanja kojima se željelo provjeriti imaju li ove bobice zaista ikakav utjecaj na prevenciju i liječenje raka i pokazalo se da inhibiraju rast stanica raka te da potpomažu učinkovitost kemoterapija. [4]
Goji bobice za potenciju
Za goji bobice se već duži niz godina tvrdi da podižu razinu testosterona i da su samim time dobre za potenciju i bolje seksualno raspoloženje. Rezultati dosadašnjih istraživanja sugeriraju da ove bobice zaista mogu biti alternativa drugim proizvodima za erektilnu disfunkciju. Jedno laboratorijsko istraživanje pokazalo je da goji bobice poboljšavaju kvalitetu sperme i pokretljivost spermija, pomažu skratiti vrijeme potrebno za postizanje erekcije te poboljšavaju seksualnu sposobnost i razinu testosterona. [5]
Goji bobice u kozmetici
Goji bobice su čest sastojak kozmetičkih proizvoda za njegu kože jer potiču obnovu stanica, umanjuju upalne procese, učvršćuju kožu, štite od slobodnih radikala, potiču proizvodnju kolagena i pomažu održati mladolik izgled kože. Zbog toga ih možemo pronaći u kremama za lice i područje oko očiju koje imaju anti-age učinak te raznim serumima i njegujućim uljima za lice i tijelo.
Ako se odlučite kupiti neki od kozmetičkih proizvoda s goji bobicama, pazite da ih kupujete od provjerenih proizvođača i da se ekstrakt bobica (Lycium barbarum) nalazi što bliže početku popisa sastojaka jer u tom slučaju znači da proizvod sadrži značajnu količinu ekstrakta ovog ploda.
Kako se jedu goji bobice?
Svježe goji bobice je teško dugo održati u takvom stanju pa se najčešće konzumiraju sušene. U Kini se sušene goji bobice prije konzumacije kuhaju, a često se dodaju juhama i od njih se pravi čaj. Osim toga, koriste se i za izradu tinkture, vina i soka. Sušene goji bobice imaju blago slatkast okus, a teksturom i oblikom nalikuju sušenim brusnicama ili grožđicama. Možete ih jesti samostalno, kao zdravu grickalicu, ili kombinirati s drugim zdravim namirnicama.
Goji bobice možete pomiješati s bademima, datuljama, indijskim oraščićima, chia sjemenkama, whey proteinom i kokosom te tako dobiti domaće proteinske pločice. Također ih možete kombinirati s jagodama i bananama kako biste napravili ukusan smoothie, a ako ih pomiješate s chia sjemenkama, zobenim pahuljicama, malo vode, whey proteinom i svježim voćem po želji dobit ćete odličan obrok za početak dana.
U ljetnim mjesecima možete dodati goji bobice u jogurt, promiješati i ostaviti u hladnjaku 20-ak min. Jogurt s goji bobicama je izuzetno ukusan, ali i osvježavajući međuobrok. Oni koji sami uzgajaju ovu biljku pa imaju svježe plodove mogu napraviti džem od goji bobica. Neki ih vole i u slanim kombinacijama pa ih dodaju raznim salatama, ali i pečenom janjećem mesu.
Goji bobice možete kupiti u bolje opremljenim supermarketima, trgovinama zdrave i web shopovima, a cijene se kreću od 20-35 kn za 100 g.
Preporučena dnevna doza goji bobica
Koja je odgovarajuća dnevna doza goji bobica ovisi o nekoliko čimbenika, a neki od glavnih su starost i zdravstveno stanje osobe koja ih konzumira. Trenutno ne postoji dovoljno znanstvenih podataka na osnovu kojih bi se moglo sa sigurnošću zaključiti koja je optimalna dnevna doza, ali postoje neke preporuke.
Za očuvanje zdravlja očiju trebali bismo dnevno unijeti 3 mg antioksidansa zeaksantina, a u tom slučaju bi optimalna dnevna doza bobica bila 15 g. [6]
U različitim biljnim formulama preporučena doza kreće se od 6 do 18 g, ali ako se one samostalno koriste kao lijek, ta doza može biti nedovoljna. Osobama koje pate od atrofičnog gastritisa preporučuje se konzumirati po 10 g plodova dva puta dnevno, a neka općenita preporuka za većinu osoba bila bi 10 – 30 g dnevno.
Zbog svoje popularnosti i pozitivnog učinka na ljudsko zdravlje, goji bobice se uzgajaju i kod nas. U nastavku provjerite kako sami možete uzgojiti ovo popularno voće.
Sadnja i uzgoj goji bobica
Ako se odlučite za uzgoj ove biljke, idealna mjesta za sadnju bit će osunčana zemljišta gdje sunčeva svjetlost može dopirati do sadnica tijekom cijelog dana. Preporučuje se uzgoj na ocjeditim tlima koja su bogata hranjivim tvarima i čija pH vrijednost iznosi 6,5 ili više od toga.
Sadnice goji bobica mogu se saditi od travnja pa sve do kasne jeseni, a ako se odlučite za sadnju u ljetnim mjesecima, imajte na umu da ćete ih morati zalijevati nešto češće. Sadnja se obavlja tako da se sadnice polože u jame dimenzija 40x40x40, među kojim se nalazi 1,5 metar razmaka. Prije nego sadnice položite u jame, na dno stavite gnojivo, preko njega sloj zemlje i tek nakon toga sadnicu. Nakon toga jamu ispunite zemljom do vrha i zalijte vodom. Sadnice bi bilo dobro povezati uz štap kako bi imale oslonac.
Goji u ljetnim mjesecima ima pojačanu potrebu za vodom pa nasad treba redovito zalijevati, osobito one biljke koje su još uvijek mlade. Ovisno o stupnju vlažnosti tla, nasad se može zalijevati i ujutro i u večernjim satima.
Održavanje, berba i sušenje goji bobica
Ako su uvjeti optimalni, goji u prvoj godini uzgoja može doseći visinu od 1 m. Kako biste postigli grmolik izgled i potaknuli rast bočnih izboja, vrhove biljaka u proljeće treba prikratiti za 50-60 cm. Orezivanje treba obaviti i u drugoj uzgojnoj godini, i to tako da se ostavi samo 5-6 glavnih grana. U trećoj godini uzgoja biljke krenu davati plodove (ponekad već i u drugoj) i tada ih više nije potrebno orezivati. Uklanjaju se samo osušene i oštećene grane.
Berba goji bobica se uglavnom obavlja ručno, a prvi plodovi mogu se očekivati sredinom ljeta. Biljke bi trebale iznova davati rod sve do prvih mrazeva, a s obzirom na to da je plod osjetljiv, berbu svakako treba obaviti prije nego dođe vrijeme mrazeva. Sušenje se može obavljati tako da se plodovi suše direktno na suncu ili mehaničkom dehidracijom. Ako su pravilno uskladištene, bobice je moguće čuvati do godinu dana.
Moguće nuspojave goji bobica
Smatra se kako su goji bobice generalno sigurne za upotrebu ako ih konzumiramo na pravilan način i ne predugo – bez problema ih možemo konzumirati do 3 mjeseca. U rijetkim slučajevima mogu izazvati nuspojave kao što su oštećenje jetre, preosjetljivost na sunčevu svjetlost i alergijske reakcije. Alergijske reakcije bi se mogle javiti kod osoba koje su inače alergične na breskve, rajčice, orašaste plodove i duhan.
Goji bobice u trudnoći
Postoje indikacije da bi goji bobice mogle izazvati kontrakcije maternice, stoga se trudnicama preporučuje da ih izbjegavaju, a izbjegavati bi ih trebale i dojilje jer ne postoji dovoljno dokaza o tome jesu li sigurne za upotrebu za vrijeme dojenja.
Interakcije goji bobica s drugim lijekovima i biljem
Budući da su istraživanja pokazala kako ove bobice ipak imaju utjecaja na snižavanje krvnog tlaka i šećera u krvi, osobe koje već imaju nizak krvni tlak ih ne bi trebale konzumirati, kao ni dijabetičari koji piju lijekove za dijabetes, jer bi im one mogle dodatno sniziti razinu šećera u krvi. Goji bobice mogu doći u interakciju i s lijekovima za razrjeđivanje krvi, a to se prvenstveno odnosi na varfarin.
S obzirom na sve spomenuto, isto tako se preporučuje izbjegavati istovremenu upotrebu ovih plodova i drugih biljaka koje utječu na snižavanje krvnog tlaka i šećera u krvi, a to su đumbir, ginseng, kurkuma, orlovac, smreka i valerijana.
Zaključak
Zbog iznimne popularnosti koju su goji bobice s vremenom stekle proveden je značajan broj znanstvenih istraživanja kako bi se istražila njihova ljekovita svojstva pa je tako potvrđeno da imaju pozitivan utjecaj na zdravlje očiju i kože, jačaju imunološki sustav, pomažu u stabilizaciji razine šećera u krvi, poboljšavaju raspoloženje i kvalitetu sna, sprječavaju oštećenja jetre i inhibiraju rast stanica raka.
Izvori:
-
- 1. Goji: MedlinePlus Supplements. US National Institutes of Health, 2013. (18. travnja 2020.)
- 2. Bucheli, Peter*; Vidal, Karine*; Shen, Lisong†; Gu, Zhencheng*; Zhang, Charlie‡; Miller, Larry E.*; Wang, Junkuan* Goji Berry Effects on Macular Characteristics and Plasma Antioxidant Levels, Optometry and Vision Science: February 2011 – Volume 88 – Issue 2 – p 257-262 doi: 10.1097/OPX.0b013e318205a18f, (18. travnja 2020.)
- 3. Harunobu Amagase and Dwight M. Nance.The Journal of Alternative and Complementary Medicine. May 2008. 403-412. doi: 10.1089/acm.2008.0004 (18. travnja 2020.)
- 4. Cheng J, Zhou ZW, Sheng HP, He LJ, Fan XW, He ZX, Sun T, Zhang X, Zhao RJ, Gu L, Cao C, Zhou SF. An evidence-based update on the pharmacological activities and possible molecular targets of Lycium barbarum polysaccharides. Drug Des Devel Ther. 2014 Dec 17;9:33-78. doi: 10.2147/DDDT.S72892. PMID: 25552899; PMCID: PMC4277126. (19. travnja 2020.)
- 5. Luo Q1, Cui X, Yan J, Yang M, Liu J, Jiang Y, Li J, Zhou Y. Antagonistic effects of Lycium barbarum polysaccharides on the impaired reproductive system of male rats induced by local subchronic exposure to 60Co-γ irradiation. 2011 May;25(5):694-701. doi: 10.1002/ptr.3314. (19. travnja 2020.)
- 6. Cheng C. Y., Chung W. Y., Szeto Y. T., Benzie I. F. F. Fasting plasma zeaxanthin response to Fructus barbarum L. (wolfberry; Kei Tze) in a food-based human supplementation trial. British Journal of Nutrition. 2007;93(1):123–130. doi: 10.1079/bjn20041284. (19. travnja 2020.)